top of page

Миньори излизат на протест срещу увеличаването на данъка върху добивите


Близо 1000 работници от миннодобивния сектор ще излязат на протест пред Министерския съвет заради предложения по-висок данък върху добива на природни богатства.


Близо 1000 работници от миннодобивния сектор ще излязат на протест пред Министерския съвет заради предложения по-висок данък върху добива на природни богатства.


Протестът е организиран пред Министерския съвет от Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и Синдикална миньорска федерация на КТ "Подкрепа". 


Протестът ще се проведе преди началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което ще бъде обсъден проектобюджета за 2025  година.


"Недоволството избухна заради неоправданото искане и въвеждане на изменение на закона за подземните богатства относно новия бюджет за 2025-та година, където държавата иска да наложи допълнителен данък от 15 процента върху всички тези дружества, което ще доведе до пълна ликвидация на миннодобивния бранш. Искаме да кажем на управляващите, че това е непосилно и че те ще лишат от заслужени доходи, заплати, работни места всички заети в бранша, и затова няма да го допуснем", коментира председателят на федерацията на миньорите към КНСБ Валентин Вълчев пред БНР.


Става въпрос за предложението в публикувания във вторник вечерта за еднодневно обсъждане проект на бюджет за 2025 г. добивът на подземни богатства да се облага с 15 процента върху стойността на добитите полезни изкопаеми през годината според средните за периода цените на Лондонската метална борса за съответната календарна година.


Това би осигурило в бюджета 900 млн. лв. през 2025 г. - приблизително колкото би бил и данъкът свръхпечалба за банките, от който обаче финансовото министерство се отказа, защото банките обявиха, че това ще ги декапитализира, няма да могат да отпускат кредити и това ще се отрази негативно върху икономиката.


Добивните предприятия също посочват, че ако им се изземат въпросните средства, което според тях цели единствено запушване на бюджетната дупка, те ще са принудени да съкращават работници, което ще доведе до проблеми за местните икономики, до износ на високо квалифицирани кадри и за образованието.


Правителството трябва да намери осигури увеличение на приходите в бюджета за следващата година в размер на близо 20 милиарда лева, за да компенсира по-високите разходи.


През следващата година ще има голямо увеличение на заплатите в армията и МВР, а увеличените през последните три години пенсии започват да тежат сериозно върху разходната част на фиска.


На този фон правителството се отказа да налага данък върху свръхпечалбите на банките, което очаквано предизвиква недоволство в минния бранш, който явно ще трябва да плати по-високите разходи в бюджета.


Правителството се опитва да намери пари от еднократна данъчна амнистия и увеличаване на акцизите за алкохола и цигарите. Връща се и 20-процентния ДДС за ресторантите.



Оригиналната публикация е от сайта https://www.mediapool.bg


Comments


bottom of page