top of page

Бизнесът и регионите: Пета национална конференция на BGLOBAL


За пета година BGLOBAL събира дългосрочни инвеститори в българската икономика, кметове и представители на общините на националната конференция „Бизнесът и регионите“.


Темата на тазгодишната дискусия е „Най-ценният капитал – хората“. Ще покажем работещи политики на корпоративно и регионално ниво с фокус върху демографията в два от аспектите на този многопластов проблем – как компаниите задържат хора в регионите и какви са политиките на местните власти за привличане на такъв тип инвеститори; как инициативите в образованието водят до нови перспективи за младите и до ново качество на пазара на труда.


Конференцията ще се проведе на 31 октомври 2024 г., четвъртък, от 13 ч. в хотел „ИнтерКонтинентал“, София. За конференцията може да се регистрирате тук.


Форумът се организира в партньорство с Националното сдружение на общините в България и Института за пазарна икономика и ще се състои от два панела.


Представяме ви темите и участниците в тях:


ПЪРВИ ПАНЕЛ: БИЗНЕС И ДЕМОГРАФИЯ


Най-важният момент е сега


Презентация на Димитър, Анна и Александър - студенти от МГУ, участници в специално организираната от сп. BGLOBAL студентска експедиция в Крумовград, Панагюрище и Етрополе - районите на действие на големите добивни компании. Впечатления от производството и качеството на живот в общините.


ДИСКУСИЯ


ТЕМА: Какво може да се направи за стимулиране на инвестиционната активност и за подобряване на инфраструктурната среда.

Положителният отпечатък върху демографската картина.


Участници:


ВАСИЛ ДОСЕВ
















Професионалният път на Васил Досев в "Аурубис България" АД започва през ноември 2007 г. като финансов контролер. Той играе стратегическа роля в периода на придобиване на завода в България от Групата "Аурубис". През март 2024 година поема длъжността Финансов директор на "Аурубис България" АД. Завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски" със степен "Бакалавър по бизнес администрация". Придобива и MBA от INSEAD през 2011 година.



ВАСИЛ ТЕРЗИЕВ
















Васил Терзиев е български предприемач, инвеститор и филантроп. Той е познат като съосновател и изпълнителен директор на Telerik, компания, глобален доставчик на инструменти и решения за разработка на софтуер и управление на съдържание. През 2014 г. Telerik е продадена за $262,5 млн., което за времето си е най-голямата сделка в историята на българската стартъп екосистема. Терзиев има ключова роля в развитието на технологичната и иновативна екосистема в България чрез многобройните си инициативи и инвестиции. Подпомага и привличането на инвестиции в множество бизнеси в България.



ДОМИНИК ХАМЕРС
















Доминик Хамерс  е изпълнителен директор на „Геотехмин“ ООД от 2011 г.  Има над 25 години опит в областта на търговската дейност и бизнес развитието в индустриалния сектор на цветни метали, който той натрупва във висшия мениджмънт на голяма белгийска компания. В „Геотехмин“ изпълнява общи ръководни функции за Групата. Член е на Борда на директорите на „Геострой“, както и на Надзорния съвет на „Елаците-Мед“.



ИВАН ГАВАЛЮГОВ
















Иван Гавалюгов е кмет на община Ботевград за трети пореден мандат. Роден е в Ботевград, учи в ГПЧЕ „Алеко Константинов“, Правец, завършва УНСС, София, със специалност „Застраховане и социално дело“. Дългогодишен състезател на баскетболния клуб „Балкан“, председател на УС на клубаот 2008 до 2012 г. Два мандата е избиран за общински съветник, от 2007 г. до 2015 г. През 2015 г. е издигнат за кмет от Гражданско движение за ботевградски обществен просперитет (ГДБОП) и оттогава е преизбиран два пъти.



МИЛЕН ХРИСТОВ
















Милен Христов e управител на "Електрохолд ИПС" ЕООД, специализирана в инженеринг, доставки и строителство, както и член на управителния съвет на "Електрохолд Продажби" ЕАД и на съвета на директорите на "Електрохолд Трейд" ЕАД. Бакалавър по Бизнес администрация и мениджмънт от University of Sheffield, Великобритания. Завършил е и MBA в Московския бизнес институт “Сколково”. Има и магистратура по Застрахователен бизнес и риск мениджмънт от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). 



Модератор ДЕНИСЛАВ БОРИСОВ
















Денислав Борисов е журналист с близо 20 годишен телевизионен опит. Част е от маркетинг екипа на EY Bulgaria, където се развива и в областта на устойчивото развитие. Има докторска степен по журналистика и е автор на множество статии с бизнес насоченост във водещи български печатни медии и уебсайтове.



ВТОРИ ПАНЕЛ: ОБРАЗОВАНИЕ И ДЕМОГРАФИЯ

В него ще демонстрираме как качествената промяна на образованието може да подобри демографската картина. Инициативи и положителни практики на компании и на местни власти.


Когато даваш най-доброто, получаваш най-доброто: Как големият бизнес създава възможности за младите хора в Панагюрище.


Разговор на ИНЖ. НИКОЛАЙ ПЕЛТЕКОВ с ИНЖ. КРИСТИНА ЦВЕТАНКОВА и ИНЖ. ТОДОР ГАНДЖОВ
















Инж. Николай Пелтеков е изпълнителен директор на „Асарел-Медет“ АД от 2023 г., където работи над 25 години. Завършил е Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. Професионалното му развитие започва като механошлосер и механик, за да премине през всички стъпала - от началник на участък в рудника и ръководител на ремонтен отдел до директор „Ремонтни дейности“ и изпълнителен директор на компанията.

















Инж. Кристина Цветанкова работи в Обогатителна фабрика „Асарел“. Завършила е първия випуск на дуалното обучение в Професионалната гимназия в Панагюрище, а след това  МГУ.

















Инж. Тодор Ганджов е специалист по хидротехническо строителство в „Асарел-Медет“. Влиза в екипа на панагюрската компания чрез стажантската програма за студенти през 2017 г. Завършил е Университета за архитектура, строителство и геодезия в София.



Отговорността пред бъдещето


СИЛВИЯ КАПЕЛИНИ (видеообръщение)
















Силвия Капелини e генерален мениджър на фондация „УниКредит“ ог 2022 г. Член е на Съвета на директорите на Фондация Grameen Италия. Била е старши одитор в EY. Работила е за The Coca-Cola Company, където през 2015 г. е назначена за директор „Връзки с обществеността и комуникации“ за Европа, отговаря за управление на финансирането на Фондация „Кока-Кола“ в Европа. Кариерата й продължава в частна фондация, където отговаря за изграждането на добри взаимоотношения с НПО сектора, разработване на съвместни инициативи в областта на кобрандирането, комуникацията и образованието.


ДИСКУСИЯ


ТЕМА: Как образованието може да подобри демографската картина.


АКАДЕМИК НИКОЛАЙ ДЕНКОВ
















Акад. Николай Денков е народен представител от ПП-ДБ, министър председател (юни 2023 г. - април 2024 г.), министър на образованието и науката (2017 г. и 2014-2016 г.). Той е академик на Българската академия на науките (БАН) от 2021 г. и редовен член на европейската научна академия Academia Europaea от 2019 г., професор и доктор на науките по физикохимия. Член е на експертна група „Физически науки“ към Европейската космическа агенция.


ДЕНИЦА САЧЕВА
















Деница Сачева е народен представител от ГЕРБ, министър на труда и социалната политика 2019-2021 г., зам.министър на образованието 2017 - 2019 г., зам.-министър на труда и социалната политика 2016 - 2017 г. Дългогодишен активист в неправителствения сектор, била е председател на Българската асоциация на пиар агенциите. Завършва средното си образование в Езикова гимназия „Гео Милев“ в гр. Добрич. След това завършва Висше училище по туристически мениджмънт филиал дистанционно към колежа в Маастрихт, Холандия и Международен колеж по туризъм в Албена. Изучава и завършва Бакалавър по „Социална педагогика“ в Югозападен университет „Неофит Рилски“ в гр. Благоевград.


МИХАИЛ НЕНОВ
















Михаил Ненов е заместник-кмет на Бургас, отговарящ за образованието, здравеопазването, социалните дейности и младежките политики. Завършил е българска филология и магистратура по творческо писане. Той е първият директор на ОУ „Александър Георгиев - Коджакафалията“, което от създаването си през 2017 г. се утвърди като лидер в областта на иновативното образование.


СТАНЧО АТАНАСОВ
















Станчо Атанасов е завършил магистърска степен във Висш педагогически институт Благоевград и специализация в Институт по мениджмънт и маркетинг към Австрийска стопанска камара ВИФИ – Виена. От 27 години е директор на Професионална гимназия „Велизар Пеев“– гр. Своге. Отличаван е с многобройни национални и регионални награди, сред които званието „Директор на годината“ на Софийска област за 2007, 2010, 2011, 2015, 2018 и 2021 г., почетно отличие на МОН „Неофит Рилски“, награда на ИКЕМ „Кубратов меч“ за принос към електрическата мобилност и много други.


СВЕТЛА КОСТАДИНОВА
















Светла Костадинова е изпълнителен директор на Института по пазарна икономика от 2007 г. Тя е икономист по образование с магистърска степен по финанси. Има експертиза в оценка на въздействието на политиките, предприемачество, икономическа свобода. Под нейно ръководство ИПИ инициира кампании за редица промени в публичните политики, защитаващи личната свобода и ограничаващи ролята на държавата.


ХАРАЛАН АЛЕКСАНДРОВ
















Харалан Александров е социален антрополог, публицист, преподавател в Нов български университет, с научни интереси в областта на социалната антропология, социалната политика и организационните изследвания. Доцент в НБУ от 2014 г. Завършва "Славянска филология" в Софийския университет с дипломна работа върху междуетническите връзки в районите със смесено население у нас. После учи социални дейности и педагогическа психология в Нов български университет. Защитава докторат по антропология в Института по фолклор на БАН.


Модератор ТРАЯН ТРАЯНОВ
















Tраян Траянов е изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Фондация “Заедно в час” от 2019 г. Той е част от екипа на организацията от нейното създаване през 2010 гoдина. Следва социални науки в Connecticut College, а след това и в Harvard University, където през 2006 завършва своята бакалавърска степен. Работи като бизнес анализатор за Mitchell Madison Group в Ню Йорк и Лондон и за Arthur D. Little в Прага. Преди да се присъедини към екипа на “Заедно в час” завършва магистратура по социология в University of Cambridge.


Comentários


bottom of page